De invloedrijke religieuze hindoeleider Shankaracharya Avimukteshwaranand zegt vijfduizend man nodig te hebben om alle christenen uit te roeien. Zijn oproep op social media luidt: “Zie je christenen, ga hun huizen binnen en dood iedereen. Niemand mag ontsnappen. De christenen hebben koeien geslacht, die we beschouwen als onze moeder. Op dezelfde manier zullen wij hun moeders en kinderen slachten. Het beschermen van koeien is onze heilige plicht.” Hij roept ook op om de dochters en schoondochters van christenen de kleren van het lijf te rukken en hen naakt door de dorpen te voeren. De leider zegt politiebescherming te willen regelen tijdens de geplande aanvallen op 1 maart.
Onder de woede van de hindoes ligt angst, vertelt een Indiase partner van SDOK. “Hindoes vrezen dat hen iets kwaads overkomt omdat de goden vertoond zouden zijn als iemand zich van hen afkeert en christen wordt. Waar hindoes vooral moeite mee hebben is dat wij uitspreken dat wij de levende en enige ware God dienen.”
Urgent en reëel
Bedreigingen als deze zijn vaker te horen in India, hoe kijken Indiase christenen naar deze oproep? Een andere SDOK-partner in India zegt: “Jaren geleden, toen we nog andere politieke leiders hadden, zouden we de oproep als bluf hebben beschouwd. Maar we zien al twee jaar een golf van etnisch en religieus geweld in India en de overheid heeft geen enkele actie ondernomen om die te stoppen of om het geweld te veroordelen. Daarom beschouwen we deze dreiging als zeer urgent en reëel.”
Deze bedreiging staat niet op zichzelf. Het aantal bekende incidenten is met 650 procent gestegen van 127 in 2014 tot 834 vorig jaar. Hindoes worden met name in het noorden van India steeds radicaler in hun claim op het alleenrecht van hun religie. Ze krijgen die ruimte van de leidende hindoepartij BJP en hun president Modi. Hoewel de vrijheid van godsdienst in de grondwet veranderd ligt, wordt deze steeds openlijker geschonden. De onderdrukking en vervolging van christenen – vooral op het platteland – wordt steeds zichtbaarder en meer georganiseerd.
Gebed
Christelijke leiders in India reageren op het nieuws door te bidden en het nieuws te verspreiden onder vertrouwde gelovigen en hen aan te sporen tot gebed. “We doen dit via gecodeerde berichtenplatforms, omdat we niet opgespoord willen worden”, aldus een van de partners van SDOK.
Directeur-bestuurder van SDOK André van Grol: “De oproep van de hindoeleider doet me denken aan het bijbelboek Esther waarin Haman het op het volk van de Joden voorzien heeft en zich als doel stelde het uit te roeien. Daarom riep Esther het volk op om drie dagen te bidden en te vasten. God veranderde daarop het hart van koning Ahasveros. Namens christenen in India roep ik christenen in Nederland op tot vasten en gebed om bescherming van onze broeders en zusters in het land en bekering van deze radicale hindoeleider en zijn aanhang. Een van onze partners in India stuurde ons dit gebedsverzoek: Bid voor de radicale hindoes, dat hun harde hart zacht zal worden en dat zij ontvankelijk worden voor de liefde en vergeving die God schenkt’.”
Video: Een leider van het Chhattisgarh Christian Forum duidt de oproep van hindoeleider Avimukteshwaranand in deze video: https://www.youtube.com/watch?v=mdwXeulcHow
Beeld: Unsplash